Birleşik Krallık'ın son Mayo Güzeli, ırkçılık karşıtı protestolara dair yorumları nedeniyle unvanından oldu

Yarışmanın internet sitesinden kaldırılan ibare modelin "göz alıcı ve popüler rol modelleri" yarışmasındaki zaferinden bahsediyordu

Birleşik Krallık'ta mayo güzeli unvanını aldıktan sonra Teksas eyaletinin Houston kentine taşınan 23 yaşındaki modelin yarışma tarihinden silindiği anlaşılıyor (@jasminearcherjones)

Birleşik Krallık (BK) "Mayo Güzeli" güzellik yarışmasının (Miss Swimsuit UK) önceki kazananının unvanının, modelin "Siyahilerin Hayatı Önemlidir" hareketini eleştirip George Floyd'un masumiyetini sorgulaması üzerine geri alındığı aktarıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Jasmine Archer-Jones, "bugünün sosyal medya kuşağının arzulayabileceği ve öykünebileceği, göz alıcı ve erişilebilir rol model talebini karşılıyor" diye kendini pazarlayan yarışmanın son kazananıydı.

Bununla birlikte, BK unvanını aldıktan sonra ABD'nin Teksas eyaletinin Houston kentine taşınan 23 yaşındaki modelin, George Floyd'un polis memurunun elinde öldürüldüğünde masum olduğuna dair "henüz kesin kanıt görmediğini" söylemesinin ardından yarışmanın tarihinden çıkarıldığı anlaşılıyor.

46 yaşındaki Floyd, sahte 20 dolarlık banknotla alışveriş ettiği iddiasıyla polisin çağrılması üzerine bir polis memurunun dizini boynuna bastırdığı sırada hayatı için yalvarırken boğularak ölmüştü.

The Sun'ın haberine göre Archer-Jones, şimdi silinmiş olan Facebook gönderisinde şunları yazmıştı:

BÜTÜN hayatlar önemlidir, istatistiklere derinlemesine bakarsanız, geçen sene SİYAHİLERE kıyasla daha fazla SİLAHSIZ BEYAZ öldü.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) yürüttüğü, 2009 ile 2012 arasındaki ölümlere odaklanan araştırmaysa aslında polisin ölümcül güç kullanması sonucunda ölen siyahi Amerikalıların sayısının, beyaz Amerikalıların 2,8 katı olduğunu ortaya koydu.

Archer-Jones şu ifadeleri eklemiş:

Evet, George Floyd'un başına gelenler yanlış ve affedilemezdi ama benzer durumlarda farklı ırklardan çok sayıda insanın başına gelenler de öyle.

Ne var ki protesto edemiyorlar, yağma yapamıyorlar, sosyal medyayı ele geçiremiyorlar, ırkları için bir gün yaratamıyorlar ve hatta ölen kişiye yardım etmek için 10,3 milyon dolar (yaklaşık 70,6 milyon TL) bağış toplayamıyorlar.

Siyahilere dair suçların ve ölümlerin çoğunluğunun nedeni Amerika'da siyahilerin siyahilere yönelik işlediği suçlar.

Modelin asli yorumları an itibarıyla Facebook profilinden silinmiş olsa da Siyahilerin Hayatı Önemlidir protestolarına dair eleştirel diğer paylaşımları hala sayfasında. Paylaşımlardan birinde modelin Floyd'un ölümünün tezgahlanmış bir "yanıltma olayı" olduğunu iddia ettiği görülüyor.

The Sun'ın atıfta bulunduğu kaynak, mayo yarışmasını düzenleyenlerin "Siyahilerin Hayatı Önemlidir protestolarını destekleyen gönderiler yayımladığını ve modelle ilişkili görünmelerinin üstesinden gelemeyeceklerini" söyledi.

Şunları eklediler:

Jasmine bunu örtbas etmeye ve hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam etmeye çalıştı ama yarışmanın organizatörleri kendisini yarışma tarihinden silmek konusunda hızlı davrandı.

The Independent, görüşlerini almak için Archer-Jones ve BK Mayo Güzeli yarışmasıyla irtibata geçti.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU