Birleşik Krallık koronavirüse karşı eldiven uygulaması getirmeyi düşünüyor

Parlamentoda eldivenlerin "hâlâ gözden geçirilen bir konu olduğu" söylendi

Birçok kişi koronavirüsten korunmak için lastik eldivenleri gönüllü olarak takıyor (Pixabay)

Sağlık bakanı yardımcısı, hükümetin koronavirüsün yayılmasını önlemek için halka eldiven takmasını söylemeyi düşündüğünü açıkladı.

Lordlar Kamarası'nda koronavirüs mevzuatıyla ilgili bir tartışma sırasında Pickering Baronesi McIntosh şöyle sordu:

Hükümet eldiven kullanımı hakkında bir görüş oluşturdu mu?

Besbelli hepimiz ellerimizi yıkamakla ilgili yönergeyi takip ediyoruz ancak elbette eldivenlerin açık ve kapalı alanda doğru kullanımı virüsün bulaşmasını engelleyebilir.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Lord Bethell, şöyle cevap verdi:

Şimdiye kadar eldivenler yönergede yer almadı ama hâlâ gözden geçirdiğimiz bir konu.

El yıkamanın önemi, pandeminin başlangıcından beri hem Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) hem de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ciddi şekilde vurgulanmış olsa da uzmanlar eldiven takmanın yararları konusunda o kadar hemfikir değil.

Mart ayında DSÖ, "Çıplak elinizi düzenli olarak yıkamak, Kovid-19'a yakalanmaya karşı lastik elviden takmaktan daha fazla koruma sağlar" diyerek bu tür önlemlere karşı tavsiyede bulunmuştu.

Kovid-19 kirlenmesi, lastik elvidenlerinizde de oluşabilir. Daha sonra yüzünüze dokunursanız, kirlilik eldivenden yüzünüze geçer ve sizi enfekte edebilir.

Temmuz başlarında AB'nin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, eldivenlerin düzenli kullanımının “el hijyeni uygulamalarının ihmal edilebileceği yanılgısına yol açabileceğini” söylemiş ve “şu anda eldivenlerin düzenli kullanımını önermek için yeterli kanıt olmadığı” sonucuna varmıştı.

ABD'deki eşdeğer kurum da çoğu ortamda eldiven takmanın gereksiz olduğuna katılıyor. Ancak hastaları temizlerken veya onlara bakım yaparken eldiven kullanmanızı ve çıkardıktan sonra ellerinizi yıkamanızı tavsiye ediyor.

Ayrıca bazı uzmanlar kamusal alanda eldiven takmanın, elimizi yüzümüze sürme eğilimini azaltabileceğini söylüyor.

Mayıs ayında Annals of Work Exposures & Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, “çalışma süreci, çalışan davranışı ve koruyucu ekipman kullanımıyla ilgili tüm faktörlerin, tehlikenin cilde ve ağza aktarılmasını nasıl etkilediğini inceleyen dikkate değer araştırmalar var".

Örneğin, eldiven takan çalışanların yüzlerine dokunma olasılığının düşük olduğunu biliyoruz.

The Daily Telegraph'a konuşan Heriot-Watt Üniversitesi insan sağlığı onursal profesörü ve makalenin başyazarı John Cherrie, “Elin yüze temasını en aza indiren her şey faydalı olacaktır" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanların eldivenlerle ilgili yönerge konusunda kafa yorduğu, yüz maskelerinin İngiliz mağazalarında zorunlu hale geldiği zamanda ortaya çıktı. Bakanlık, aylarca maskelerin etkilerine ilişkin çelişkili açıklamalar yapmıştı.

Öte yandan, bazı kişiler sağlık nedeniyle koruyucu giysiler giyemezken, bazıları ise bu küçük kumaş giysileri kişisel özgürlüğe hakaret olarak görüyor. Bu nedenle Tesco, Sainsbury's ve Asda, maske takmayan müşterilere zorluk çıkarmayacağını söyleyen ve bunun polisin meselesi olduğunda ısrar eden perakendeciler arasında yer aldı.

Ancak Polis Federasyonu Başkanı John Apter, emniyet güçlerinin bir mağazaya giren herkesin kurallara uymasını sağlama gücü bulunmadığını söyledi ve mağazaları yasalara uymayan herkesi kapıdan geri çevirmeye çağırdı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU