Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kur yorumu: Kimse halkı yanıltmaya çalışmasın, bugün dünden daha güçlüyüz

Döviz ve altın kurundaki hızlı yükselişlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Türkiye'de ekonomi sistem olarak oturmuştur. TL, dövizin yerli yerine oturacağını düşünüyorum. Böyle dalgalanmalar olur" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci kez Ayasofya’da cuma namazını kulmasının arından, ekonomi ve dış politikadaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beyrut Limanı’ndaki patlamaya ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Beyrut patlaması tabi neticeleri itibariyle failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil. Şu anda konuyla ilgili başta Lübnan Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede ve bizim istihbarat teşkilatımızla yaptığı görüşmede henüz kimdir, hangi kuruluştur, buna benzer alınmış bir bilgi yok" dedi.

Bilgi olmadan patlamanın arkasında biri olduğunun söylenmesinin doğru olmadığını ifade eden Erdoğan, patlamaya ilişkin gelişmelerin yakından takip edildiğini belirtti.

Lübnan’a gönderilen yardımlara ilişkin bilgi veren Erdoğan şunları kaydetti:

Daha ileri adım da biliyorsunuz bir Koca Yusuf kargo uçağımızla oraya çok çeşitli yardımları gönderdik. Bunların içerisinde askeri diyebileceğimiz birçok yardımlar var. Ben Sayın Cumhurbaşkanına "Hastanelerimiz sizin hastanelerinizdir. Yaralıları bize nakletme noktasında her an yanınızdayız. Ambulans uçaklarımızla hastaları ülkemize taşıyabiliriz" Bu konuyu da kendilerine bildirdim. Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Felaketin boyutu çok çok büyük. limanın böyle bir duruma karşı karşıya kalması sıkıntıya sebep olmuştur. Buranın yeniden inşası, ihyası kaç yılı alır bunlar da ayrı bir soru. Biz madden manen her şeyimizle Lübnan'ın Beyrut'un yanında olacağız.

"Bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok"

Yunanistan ve Mısır arasındaki deniz sınırları anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, "Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

Niye yok? Şimdi bir defa buralara baktığımız zaman özellikle Yunanistan'ın yani Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Mısır'ın bir alakası var mı? Yok.
Biz Libya ile böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bunların üzerine atladılar. Şimdi bize oralardan gelen bilgiler de, "biz bunu size karşı yapmış değiliz" gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya'yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının durdurulması için Merkel’in kendisinden ricada bulunduğunu belirten Erdoğan şunları kaydetti:

Ben de, "Eğer siz Yunanistan'a diğerlerine güveniyorsanız biz 3-4 haftalığına ara veririz. Ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar" dedim. Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan'dan onların kendi Dışişleri Bakanı, danışmanları üçlü görüşmeler başlattılar. Almanya - Yunanistan - Türkiye arasında. Bu sözde durmayınca şimdi ne olacak? Biz sondaj çalışmalarına hemen başladık. Barbaros Hayrettin'i de görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar.

"Türkiye ekonomisi dimdik ayakta"

Ekonomideki gelişmelerle ilgili gelen bir soruya cevap veren Erdoğan, "Bakın dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri şöyle bir gözden geçirecek olursanız, başta Amerika olmak üzere Rusya, bunun yanında Avrupa bütün bunlara baktığımız zaman ekonomide koronavirüs seyrinden sonra çok ciddi zikzakların olduğunu görürsünüz" dedi.

Erdoğan ayrıca, "Burada tüm samimiyetimle, ben içerdeki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum. Bize zaten dışardakiler yetiyor. İçerdekiler de pompalama görevi ifa ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Biz 2002 Kasım'ında göreve geldik. Göreve geldiğimiz zaman sizler de yazılı ve görsel medya olarak size söyleyeceğim rakamlara dikkat edin. 2002'de milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019'da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı. Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019'da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum. Mesela sadece açılan şirket sayılarna bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.

Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama gözü olup görmeyenler hala bu gerçekleri yansıtmaya çalışıyorlar. Biz tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.Göreve geldiğimizde hatırlayın, Türkiye'nin IMF'ye olan borcu neydi? 23,5 milyar dolardı. Mayıs 2013 ne oldu? Biz IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık. Bizim IMF'ye borcumuz yok, sıfır. Döviz rezervine bakıyorsunuz 27,5 milyar dolardı, şu anda ise 105 milyar dolar.

Türkiye ekonomisinin bu noktada dimdik ayakta olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın daha güçlü olacağız" dedi.

"Parti kurmak Muharrem İnce'nin doğal hakkıdır"

CHP’den ayrılıp yeni parti kuracağı söylenen Muharrem İnce ile ilgili gelen bir soruya ise Erdoğan, "Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır" cevabını verdi.

"Bahçeli’nin Akşener’e davetini yadırgamadım"

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e "evine dön" çağrısında bulunmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Sayın Bahçeli'nin daveti ise benim yadırgadığım bir davet değildir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok. Hele hele HDP'yle terör örgütlerityle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye hiç uygun da düşmeyebilir. Böyle bir sıkıntının olduğu hasebiyle zaten böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

"Suriye’deki gelişmeleri yakında takip edeceğiz"

ABD’nin YPG ile petrol anlaşması yaptığı yönünde gelen bir soruya ise Erodoğan şu cevabı verdi:

Sayın Trump'a da söyledim. Terör örgütlerine kaynak aktarımı yapmanız bizim bölgemizde ciddi sıkıntılara neden olabilir, bu örgütün ekonomik kaynakları nereden geliyor diye düşünüldüğünde işte kaynak belli. Siz bunlara kalkıp petrol kaynaklarından aktarıyorsunuz ve bunları güç sahibi yapıyorsunuz. Onlar da bunu nereye satıyor? O da enteresan; rejime. Kendileri de gerekli talimatı vereceklerini söylemişlerdi ama şu ana kadar gelen bir olumlu gelişme yok. Takipçisiyiz, takip edeceğiz.

"TL, döviz ve altının yerine oturacağını düşünüyorum"

Döviz ve altındaki hızlı yükselişlerle ilgili gelen bir soruya cevap veren Erdoğan, "Türkiye'de ekonomi sistem olarak oturmuştur. Sistem oturduğu için bazı zamanda tırmanışlar, bazen inişler. Biliyorsunuz şöyle yılbaşı itibariyle 10 liradan bahsediyorlardı. İş nerelere geldi, bulunduğumuz noktalara geldi" dedi.

Kurdaki dalgalanmanın zamanla duracağına vurgu yapan Erdoğan şunları söyledi:

Bütün mesele koronavirüs meselesi tabi önemli. Beyrut'taki gelişmeler ortada. Bunları aşmak suretiyle ben özellikle TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum. Dövizin, altının yerli yerini bulacağına inanıyorum. Bunlar gelip geçici şeyler. Bu dalgalanmalar her zaman olur. Bunu görmemiz lazım.

Yeni kısıtlamalar olabilir mi?

Artan vakalardan dolayı kısıtlamaların tekrar gelip gelmeyeceği tartışmalarına değinen Erdoğan, bu kararların Bilim Kurulu’na bağlı olduğunu ifade etti.

Erdoğan, salgın sürecinde maske, temizlik ve mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Buna dikkat edersek bu işi çok ama çok az hasarla atlatırız. Buna dikkat etmemiz lazım. Birliğimizi ve beraberliğimizi asla bozmayalım" ifadelerini kullandı.Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU