İran, 176 kişinin yaşamını yitirdiği Ukrayna uçağının karakutu bilgilerini paylaştı

8 Ocak'ta başkent Tahran'da iki füze ile "yanlışlıkla" düşürülen Ukrayna'ya ait yolcu uçağının karakutu incelemesinden elde edilen kokpit konuşmaları ve olaya ilişkin diğer bilgiler, kamuoyuyla paylaşıldı

İran, 176 kişinini yaşamını yitirdiği olaya ilişkin tazminat ödeyeceğini duyurmuştu / Fotoğraf: AA

İran Havacılık Kurumu Müdürü Turec Dehkani Zengene, 8 Ocak tarihinde düşürülen Ukrayna uçağına dair karakutu incelemesi sonucunda ulaşılan bilgileri, başkent Tahran'da düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyurdu.

İran resmi haber ajansı IRNA'da yer alan habere göre, Zengene, Uçuş Veri Kayıt Cihazı (FDR-Flight Data Recorder) ile Kokpit Ses Kayıt Cihazlarının (CVR-Cockpit Voice Recorder) Fransa'da teknik aksaklık olmadan okunduğunu söyledi. 

İlk patlamadan sonra kabin personelinin konuşmalarının 19 saniye boyunca kaydedildiği ve seslerin daha sonra kesildiği belirtilirken, ikinci füzenin, ilk patlamadan 25 saniye sonra uçağın yakınına ulaştığı kaydedildi. 

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

"İkinci füzenin patlamasına dair bilgilere ulaşılamadı"

Zengene, FDR ve CVR cihazlarının her ikisinin de zarar görmesi nedeniyle karakutuda ikinci füzenin patlaması ve etkisine dair daha fazla bilgiye ulaşamadıklarını da sözlerine ekledi.

İran Havacılık Kurumu Müdürü Turec Dehkani Zengene, 19 saniyelik ses kaydının içeriği ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Bu anda, uçağın kokpiti içinde olağandışı durumu fark eden ve uçağı son ana kadar kontrol edip yönlendirmeye çalışan 3 kişilik uçuş ekibi ve bir de eğitmen pilot vardı. Eğitmen pilot, uçak pilotuna her iki uçak motorunun da aktif olduğunu bildirmesinin yanında çeşitli talimatlar veriyordu.

"Nihai rapor 1 yıl içinde çıkacak"

Yapılan incelemelerin uluslararası havacılık standartlarına uygun olduğunu ifade eden Zengene, olayla ilgili nihai raporun 1 yıl içinde açıklanacağını sözlerine ekledi.

İran'daki ekipman eksikliği nedeniyle olayın ardından yaklaşık 7 ay açılamayan karakutu, incelemelerin yapılması için Fransa'ya gönderilmişti.

Fransa ise, okunması tamamlanan karakutuyu 23 Temmuz'da İran'a iade etmişti.

Uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı

Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle "yanlışlıkla" düşürüldüğünü açıklamıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce ABD'nin Irak'taki üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

İki ülke yetkilileri arasında geçen ay Kiev'de yapılan görüşmelerinin ardından, bir sonraki tazminat görüşmelerinin eylül ayının sonlarında başkent Tahran'da düzenleneceği açıklanmıştı.

Tahran yönetimi tazminat ödemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

 

Independent Türkçe, AA 

DAHA FAZLA HABER OKU