Bahçeli: Cumhur İttifakı'nın 2023 yılındaki Cumhurbaşkanı adayı bellidir

Erken seçim tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, "Seçimler zamanında yapılacaktır. Hiç kimse boş hayallere kapılmamalıdır" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Doğu Akdeniz meselesi ve erken seçim tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yazılı açıklama yapan Bahçeli, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de takındığı tavrı ‘küstahlık’ olarak nitelendirerek, "Artan gerilim ve tacizlere rağmen, Türkiye tarihsel çıkarlarını, egemenlik haklarını, milli güvenliğini muhafazayla birlikte müdafaa etme azim ve kararlılığındadır" ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın başka ülkelerin arkasına saklandığını ve uzlaşmadan ısrarla kaçtığını vurgulayan Bahçeli "Üstelik haksızlıkların ve hukuksuzlukların gölgesine sığınıp ikbal ve istikbal arayışına çıkması haydutluktur" dedi.

Bahçeli şöyle devam etti:

Fransa’nın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Mısır ve İsrail’in telkin, tezvir ve tahrikleriyle freni iyice boşalan Yunanistan’ın muhtemel bir felakete açıkça hizmet ettiği, hatta davetiye çıkardığı anlaşılmaktadır. NATO’nun teknik görüşmeler yapılması amacıyla mutabakata varıldığını açıklaması Yunanistan tarafından yalanlanmış, nitekim barış ve diyaloğa hangi ülkenin kapalı olduğu ezcümle belgelenmiştir. Bunun yanı sıra, Fransa ile Yunanistan arasında planlanan ortak savunma anlaşmasının 9 Eylül’de Macron ile Miçotakis eliyle imzalanacak olması geçmişe dayalı yeni bir hesaplaşma hevesinin bu iki çürümüşe hakim olduğuna kanıt ve karine teşkil etmiştir.

"Yunanistan’ın hak iddiası bir savaş dilidir"

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki hak iddialarına ilişkin değerlendirmede bulunan Bahçeli, "Yunanistan’ın neredeyse kumsallarımıza kadar hak iddiasında bulunması çok bariz bir savaş dilidir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli ayrıca, "Gerek Ege’de gerekse de Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığımızı, kara sularımızı, egemenliğimizin alameti farikası olan her emanetimizi ihlale, inkara veya işgale kakışanlar tarihi yanlışlarının bedelini çok ağır ödeyeceklerdir" dedi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Türkiye’ye ilişkin sözlerine de tepki gösteren Bahçeli şöyle devam etti:

AB Komisyon Başkanı’nın, "24-25 Eylül AB Zirvesi’nde Türkiye için havuç-sopa yaklaşımını içeren araçlar belirleyeceğiz" demesi ucuz, sorumsuz ve sorunlu bir üslup olarak gündeme yansımıştır. Başta Almanya olmak üzere diğer birlik üyesi ülkelerin Fransa’nın düşmanca politikalarını engellemeleri, tahsis veya tamir etmeleri tarihi bir zorunluluk olarak karşımızdadır. AB’nin kendi içinde müşterek bir dış politika inşa edemeyecek kadar bölünme yaşaması bir başka vahim sorundur.

İlave olarak NATO şemsiyesi altında Türkiye-Yunanistan kutuplaşmasına bir de Türkiye-Fransa husumeti eklenmiştir. Bu şekilde ne NATO’nun devamı ne de bölgesel ve küresel barış ortamının tesisi ihtimal dahilinde olamayacaktır. Türk milleti mavi vatanın istiklaline baş koymuştur. Tıpkı terörle, ekonomik saldırılarla nasıl mücadele ediliyorsa denizlerimizde silah gösterip uçak uçuran, gemi yüzdürüp sabrımızı test eden ülkelerle de aynı şekilde ve cesaretle mücadele edilecektir.

"Müflis siyaset işportacıları tarafından bir türlü dikkate alınmamaktadır"

Türkiye’nin milli bekasını çok sıcak ve yakın derecede etkileyen dış gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, CHP, HDP, İP ve diğer partilerin siyasi polemiklerle vakit geçirdiğini belirten Bahçeli, "Türkiye sevdasından ne kadar mahrum olduklarını esasen tasdik ve teyit etmiştir" dedi.

Bahçeli şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı ve 28.Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine üç yıllık bir sürenin bulunması bu müflis siyaset işportacıları tarafından bir türlü dikkate alınmamaktadır. Sabah akşam Zillet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla ilgili bahis açılmakta, erken seçim zorlaması yapılmaktadır. CHP’yle birlikte siyasi dedikoduya çakılmış malum siyasi partilerin ülkemizi ve milletimizi pençesine alan milli meseleler hakkında dişe dokunur tek bir görüş ve değerlendirmelerinin olmaması ise utanılacak bir ayıptır.

"Gül isteyenlerin daha çok fidan dikme çabası beyhude bir gayrettir"

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar Cumhurbaşkanı adayı olacağı tartışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, "Gül isteyenlerin daha çok fidan dikme çabası beyhude bir gayrettir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli ayrıca, "Türkiye’yi üçüncü sınıf siyasi çekişme ve tartışmalarla meşgul edenlerin yegâne gayesi çıkarlarının imali, çarpık anlayışlarının ikmalidir. Buradan kayda değer bir sonuç çıkmayacağı da kesindir" dedi.

"Yunanistan’ın gizli hafiyesi gibi konuşan kim varsa zillet çamuruyla kirlenmiştir"

"Türkiye terörden dış politikaya, ekonomiden salgın hastalığa kadar varoluş-yokoluş mücadelesi verirken Yunanistan’ın gizli hafiyesi gibi konuşan, yazan, yorum yapan kim varsa zillet çamuruyla kirlenmiştir" diyen Bahçeli, muhalefet partilerinin parlamenter sisteme dönülmesi yönündeki açıklamalarını da eleştirdi.

Bahçeli şöyle devam etti:

Uyduruk ve uydulaşmış parlamenter sistemi güçlendirerek tekrardan uygulama sözü verenler amansız bir hastalığa yakalanmış siyaset cahilleri, millete tepeden bakan sonradan görmelerdir. Bunlara itibar edip ciddiye alacak vicdan ve hamiyet sahibi hiç kimse kalmamıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’nin gelecek ümidi, sosyal, siyasal ve ekonomik güvencesi, stratejik gücüdür.  Cumhur İttifakı geceyi gündüze katarak devletine, milletine, geleceğin parlak nesillerine huzurlu, istikrarlı, iç ve dış sorunlarını en aza indirmiş, refaha ve gelişmişliğe ulaşmış bir ülke kazandırmanın heyecan ve hedefindedir.

"Hiç kimse boş hayale kapılmasın"

Erken seçim tartışmalarına da değinen Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının haziran ayında yapılacağını anımsatarak, "Hiç kimse boş hayale kapılmamalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ise Bahçeli şunları kaydetti:

Ayrıca Cumhurbaşkanı adayı çetelesi tutan, toplumsal ve siyasi kısır tartışmaları kamçılayan kötü niyetliler şu gerçeği yeri gelmişken özellikle hatırlarında tutsunlar ki: Cumhur İttifakı’nın 2023 yılında Cumhurbaşkanı adayı bellidir, o muhterem isim de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Milliyetçi Hareket Partisi ise bu amaç doğrultusunda sonuna kadar çalışacak, milletimizin tertemiz iradesinden ilhamını alarak gereğini şimdiden tam ve eksiksiz şekilde ifa edecektir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU