İstanbul'un kadın Vali Yardımcısı Gevrek: Erkek meslektaşlarınız 3 çalışıyorsa, sizin 13 çalışmanız gerekiyor

Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı Özlem Bozkurt Gevrek, artık İstanbul Vali Yardımcısı. İstanbul'un 15 vali yardımcısı arasındaki tek kadın olan Gevrek, "Hata yapma lüksünüz asla yok" dedi

Özlem Bozkurt Gevrek/ Kaynak: Milliyet

Resmi Gazetede yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi'yle Türkiye genelinde 427 mülki idare amirinin görev yerleri belli oldu. 

İstanbul'da da bazı vali yardımcıları ile kaymakamlar değişti.

Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı olan Özlem Bozkurt Gevrek de, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevinden İstanbul Vali Yardımcılığı'na atandı.

İstanbul'un 15 vali yardımcısı arasındaki tek kadın olan Gevrek, Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz'a konuştu.

"Erkek meslektaşlarınız 3 çalışıyorsa, sizin 13 çalışmanız gerekiyor"

Yaklaşık 1 ay önce göreve başlayan Gevrek, Kültür ve Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı görevini sürdürecek olan Gevrek, “Hiçbir başarı tesadüf değildir. Hata yapma lüksünüz asla yok. Erkek meslektaşlarınız 3 çalışıyorsa, sizin 13 çalışmanız gerekiyor” dedi.

"İnancımı kaybetmedim"

Özlem Bozkurt Gevrek, çocukluğundan Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı oluşuna giden süreci şu sözlerle anlattı: 

İstanbul doğumluyum ancak babam emniyet mensubu olduğu için taşrada büyüdüm ve buralarda kaymakamlar vardır. Çocuk yaşımda kaymakamı rol model aldım ve ‘Ben kaymakam olacağım' dedim. Bu hayalle, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdim. Ancak Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazandığımda kadınlara kaymakam olma hakkı henüz verilmemişti. Ama kendimi kaymakam olmaya o kadar inandırmıştım ki hep, ‘Nasıl olsa verirler' diyordum. Bu inancımı da hiç kaybetmedim. Öyle de oldu. Mezun olduktan sonra bu hak kadınlara da verildi. Sınava girdim ve kazandım. Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı oldum.

"Çok fazla çalışmalı"

Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı olmayı hem onur verici hem de zorlayıcı, yorucu olarak niteleyen Gevrek, önyargılarla da mücadele ettiğini söyledi:

Hata yapma lüksünüz yok. Erkek meslektaşlarınız 3 çalışıyorsa, sizin 13 çalışmanız gerekiyor. Çünkü sizden sonra gelecek olan kadın meslektaşlarınıza yol açmak durumdasınız. Gittiğim birçok yerde bana, ‘Kaymakam Bey' diye hitap edildi. Ama eğer siz yeteri kadar donamıma ve bilgiye sahipseniz ‘Kadın yapamaz' algısı zamanla yıkılıyor. Bunu da gördüm Kaymakam Bey zaman içinde Sayın Kaymakamıma dönüştü. Meslek hayatımda buna benzer ön yargılarla çok fazla karşılaştım. Ancak önyargılarla mücadele etmeye alıştım.

"Kızlar okutulmalı"

Kız çocuklarının okutulması gerektiğine de vurgu yapan Özlem Bozkurt Gevrek, Anadolu'nun pek çok yerinde çalıştığını, ailelerin bütçelerinin genellikle erkek çocuklara ayrıldığını gördüğünü ve bu nedenle kız çocuklarının imkanlardan faydalanmasına çalıştığını söyledi.

Görev yaptıkları yerlerde kadınların kendi paralarını kazanmaları için iş imkanları oluşturduklarına değinen Gevrek, dut, domates kurutma tesisleri kurduklarını, kadınlara halı dokuttuklarını anlattı.

Ekonomik açıdan da kadının güçlenmesinin önemine değinen İstanbul Vali Yardımcısı Gevrek, "Kız çocuklarının okutulması çok önemli" şeklinde konuştu.

Özlem Gevrek Bozkurt kimdir?

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1987'de bitiren Gevrek, 1992'de Türkiye'nin ilk kadın kaymakam adayı olarak Balıkesir'e atandı.

1992-1994 arasında Balıkesir kaymakam adayı olarak görev yapan Gevrek, 1995'te Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı olarak Çankırı'nın Orta ilçesine atandı. Gevrek, sırasıyla 1997-1999 arasında Ağrı-Hamur, 1999-2002'de Erzurum-Ilıca, 2002-2006'de Ankara-Ayaş, 2006-2009'da Ankara-Kahramankazan İlçeleri'nde kaymakam olarak görev yaptı.

2009-2011 yılları arasında İzmir Vali Yardımcılığı yapan Gevrek 2011-2013 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Kadının Statüsü Kurucu Genel Müdürü oldu. Gevrek, daha sonra İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevine atandı.

 

Milliyet, Independent Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU