İstanbul Valisi Yerlikaya, ilde uygulanacak yeni mesai sistemini açıkladı

Yerlikaya, "Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00 - 16.30, sağlık teşkilatımız saat 08.30 - 16.30, diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda 09.00 - 16.30 saatleri arasında mesai uygulanacaktır" dedi

Fotoğraf: AA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yeni koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanacak kademeli mesai sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Valilikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Yerlikaya, tüm insanlığı tehdit eden salgına karşı ülke genelinde ve İstanbul'da büyük bir mücadele verildiğine vurgu yaptı.

Salgınla mücadelede işbirliğinin öneminin altını çizen Yerlikaya, "Valiliğimiz koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımız,üniversitelerimiz, meslek odalarımız, sendikalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımız ile güzel bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz" dedi.

"Ulaşımda en yoğun iki zaman dilimi var"

İstanbul'da, haziran sonu itibariyle toplam 5 milyon 225 bin 983 çalışanın olduğunu açıklayan Yerlikaya, toplu taşımalardaki günlük verileri de paylaştı.

Yerlikaya şöyle devam etti:

Büyükşehir İETT verilerine göre; Pandemi öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayımız, yaklaşık 7,6 milyon bugün bu sayının 4,1 MİLYON seviyelerine düştüğünü görüyoruz. İstanbulda hepimizin bildiği gibitoplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı,iki zaman dilimi var.

Birincisi Sabah 07.00 ile 09.00  İkincisi de Akşam 17.00 - 20.00 saatleri arası. Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman dilimlerinde, yani pik saatlerde, hemşehrilerimizi; duraklarda, istasyonlarda ve toplu taşıma araçlarında, salgın riskinden korumak. 

Dün yaptığımız, İl Pandemi Kurulu toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için, sadece kamu sektörü değil, mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçilmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır. 

Okullardaki eğitim 21 Eylül sabah 09.30'da başlayacak

Yerlikaya, okullarda uygulanacak yeni sisteme ilişkin, "Resmi ve özel olmak üzere İlkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi öğrencilerimiz ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve 1. sınıflarındaki öğrencilerimiz 21 Eylül, yani pazartesi günü sabah 09.30'da ders başı yapacaklar" dedi.

Yerlikaya tüm kamu kurumlarında uygulanacak mesai saatleriyle ilgili şunları kaydetti:

28 Eylül 2020 tarihinden itibaren, vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile İl Jandarma, İl Emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 07.00'de başlayıp Kademeli olarak 08.00 ve 09.00 olarak devam edecekler.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00 - 16.30, sağlık teşkilatımız saat 08.30 - 16.30, diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda 09.00 - 16.30 saatleri arasında mesai uygulanacaktır. 

"Sanayi sektöründeki mesai sistemiyle ilgili iş dünyası temsilcileriyle görüşüyoruz"

Sanayi sektöründe çalışanlar için mesai saatleriyle ilgili olarak, ticaret, sanayi, esnaf ve sendikalarla görüştüklerini ifade eden Yerlikaya, "Niçin bu toplantıları yapıyoruz? Dünyanın 14. Büyük metropolü İstanbulda hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde şunu açıkça ifade etmeliyim. Görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler, kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir" dedi.

Yerlikaya ayrıca, saatlerin netleştirilmesi ve toplu ulaşım sektörünün hazırlıklarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU