İstanbul’da okul servis ücretlerine yüzde 11,5 zam: En kısa mesafe 271 lira oldu

Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında, İBB’nin teklifi doğrulusunda okul servis ücretlerine yüzde 11,5 oranında zam yapıldı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yüzde 33 artış teklifi uygun bulunmadı

Fotoğraf: İBB Basın Birimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında, İBB Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde toplandı.

Toplantıda aralarında okul servis ücretleri, 6 bin yeni taksi plakası, turizm servis taşımacılığı düzenlemesi, deniz taksi yönergesi ile Metrobüs hattı ücret tarifesinin de bulunduğu önemli gündem maddeleri görüşüldü.

Toplantıdan 2020-2021 yılı eğitim dönemi için okul servis ücretleriyle ilgili yüzde 11,5 oranında zam kararı çıktı. 

Karardan önce İBB yetkilileri yüzde 11,5 ücret artışı teklif ederken İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) yüzde 33 oranında zam teklif etmişti. 

Esnaf temsilcileri, altı aydır kontak açmadıklarını, haftada 1-2 günlük okul servisi kullanımında daha büyük mağduriyetler yaşanacağını, fiyatın neye göre belirleneceğinin bilinmediğini ve bu fiyatlarla İstanbul’da servis taşımacılığı yapılamayacağını savundu.

İBB yetkilileri ise, pandemi dönemi nedeniyle bir kısıtlama olduğu taktirde bu fiyatın UKOME’de tekrar değerlendirileceğini söyledi. Buna göre, 2020-2021 yılı eğitim döneminde okul servis ücretleri:

0-1 km 271 TL

1-3 km 297 TL

3-5 km 322 TL

5-7 km 335 TL

7-9 km 353 TL

9-11 km 409 TL

11-13 km 471 TL

13-15 km 495 TL olarak belirlendi.

6 bin taksi plakasının İBB tarafından kiralanması konusunda yine sonuç çıkmadı

UKOME toplantısında; İBB tarafından yönetilecek 6 bin yeni taksi plakası ihdası ve Metrobüsün aktarma almasına yönelik ek madde ise görüşülmek üzere alt komisyona havale edildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İBB ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından onaylanmış en fazla 7 bin araçla Turizm Servis Taşımacılığı hizmetinin yürütülmesi önergesi ise oy çokluğuyla reddedildi. 

Toplantıda, 25 Mayıs 2015 sonrası araç sahibi olup servis tahdidi alamayan servisçilere servis taşımacılık hakkı verilmesi teklifi de oy çokluğuyla reddedildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen aylarda yeni taksi sistemi projesini açıklamıştı. 5 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiralanmasına ilişkin yeni taksi sistemi, 25 Haziran'da UKOME gündemine gelmişti. Fakat yeni taksi sistemi UKOME'deki oylamadan geçememiş, proje reddedilmişti.

Deniz Taksi Yönergesi kabul edildi

UKOME, ilgili taraflar ile görüşülerek hazırlanan yeni Deniz Taksi Yönergesini de onaylandı. 

Yönerge; İBB, Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Ticaret Odası, Esnaf Odası ve Şehir Hatları AŞ ile birlikte hazırlandı. Eski Yönergede yer alan “mevcut taşımacılar ve hakları” kavramları iptal edildi ve denetimle ilgili yeni tanımlar geliştirilerek yeni hâli oluşturuldu.
 

UKOME
Fotoğraf: İBB Basın Birimi


UKOME’de alınan diğer kararlar ise şöyle:

- Minibüs çalışma ruhsatnamesi düzenlenmesi için istenilen belgelerin revize edilmesi kapsamında,  engelli erişimine uygun olmayan minibüslere 1 defaya mahsus 1 yıl belge verilmesi, yani pandemi nedeniyle 1 yıl daha uzatılması teklifi oy birliğiyle onaylandı.

- İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, otobüs hatları araç, güzergâh ve ücret değişikliği teklifleri.

- Özel Halk Otobüsleri çalışma yönergesinin revize edilmesi teklifi.

- Beşiktaş İlçesi, Bebek Mahallesi, Karaman Sokağın yayalaştırılması projesi.

- Pendik İlçesi, Hatboyu Caddesi üzerinde 98 araçlık yol kenarı park yeri teklifi.

- İBB uhdesinde hizmet yürüten çekici ve kurtarıcı araçların olaya müdahale esnasında kent geneli emniyet şeritlerini ve Boğaz Köprülerini kullanma teklifi.

- Metrobüs Hattının Bakım ve Onarım çalışmalarında kullanılan İETT’ye ait 9 adet (Kamyonet) aracın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanılması teklifi.

 

Independent Türkçe 
 

DAHA FAZLA HABER OKU