Bahçeli: Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız

MHP lideri yazılı açıklamasında, “Ermenistan zulmünü ve hunhar suikastlarını lanetliyorum” dedi

Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yegâne gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan’ın ve kiralık silahlı unsurlarının Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur” diyerek, “Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Bahçeli Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısına dair yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, “Ermenistan’ın bugün sabah saatlerinde dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın askeri birlik ve mevzilerine, sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılar düşmancadır, yeni bir kanlı sayfanın açılması demektir” diyen Bahçeli, “Tovuz Bölgesi’nde artan gerilimler sıcak çatışmaya dönüşmüş, zulüm ve terör yöntemlerinin kimin tarafından kullanıldığı da iyice netleşmiştir. Emperyalizmin maşası Ermenistan’ın işgal ettiği Türk topraklarına yerleşme ve yuvalanma emelleri, Karabağ meselesinin adil ve hakkaniyetli şekilde çözüm hedeflerini sekteye uğratmıştır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli şöyle devam etti:

Bozgunculuk yapan, uzlaşmaya kapalı duran, barışa yüzünü dönen, sivil ve masumların kanını döken ülke Ermenistan’dır.
Artık her şey meydandadır.
Güney Kafkasya’da istikrarsızlığın, ilkelliğin, işgal ve istila politikalarının ağırlık merkezi Erivan yönetimidir.
Temmuz ayında, Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz istikametinde yaşanan çatışmaların tekrar başlaması hem Türkiye hem de Azerbaycan açısından milli güvenlik tehdididir.
Ermenistan saldırganlığı insani, vicdani ve hukuki bütün ilke ve esaslara aykırıdır.
Özellikle ülkemizin çevresini saran karanlık senaryoların son zamanlarda şiddetlendiği, bununla da kalmayıp vahim bir cepheleşmeye ve sertleşmeye doğru mesafe aldığı görülmektedir.
Türk milletine karşı düşmanlık besleyen muhasım odakların Kafkasya’dan Ortadoğu’ya, Akdeniz’den Balkanlar’a kadar sürekli kriz çıkarmak ve kaos üretmek maksadıyla faaliyet halinde oldukları anlaşılmaktadır.

"Akdeniz ve Ege’de oynanan oyunlardan ayrı düşünmek imkansızdır”

Baçeli, “Ermenistan’ın alçak saldırısını Akdeniz ve Ege’de oynanan şirret oyunlardan, Libya, Suriye ve Irak’ta sahnelenen emperyalist projelerden ayrı düşünmek, ayrı değerlendirmek geldiğimiz bu aşamada imkansızdır” diyek şöyle devam etti:

Türk düşmanlarının farklı coğrafyalarda husumet nöbetine girdiği ortadadır.
Milliyetçi Hareket Partisi, iki devlet ve tek millet halinde geleceği kucaklayan Türkiye-Azerbaycan arasında var olan tarihi ve kültürel dayanışma ve yardımlaşmanın hiçbir gücün ve mütecaviz niyetin karşısında geri adım atmayacağı inancındadır.
Ermenistan zulmünü ve hunhar suikastlarını lanetliyorum.
Kalbimizin soydaşlarımızla birlikte attığını bu vesileyle ilan ediyorum.
Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da şifalar diliyorum.
Karabağ Türk’ündür, Türk vatanıdır.
Hiç kimse bu muhkem ve müstesna gerçeği değiştiremeyecektir.
Yegâne gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan’ın ve kiralık silahlı unsurlarının Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur.
Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız.
Bütün müstevli odakları tekraren uyarıyorum: Türk milletinin sabrını test etme yanlışına hiç kimse tevessül etmemelidir.
Nitekim sonuçları hem acıklı hem de ağır olacaktır.

Ermenistan’ın saldırısı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ermenistan ordusunun bu sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı” bildirilmişti.

Açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının da sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği ifade edilmişti.

Çatışma sonrası iki tarafta da çeşitli askeri araçların imha edildiğini bildirmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU