RTÜK'ten eleştirilere yanıt: Üst Kurul, yayın ilkelerini ihlal eden yayıncılara ayrım yapmaksızın adil bir yaklaşım sergilemektedir

RTÜK, bazı kuruluşlara ayrımcılık yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti

Fotoğraf: Twitter

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV'ye verilen 5 günlük yayın yasağı sonrası gelen eleştirilere ilişkin açıklama yaptı.

RTÜK'ün Twitter hesabından yapılan açıklamada, "TBMM'de millet iradesiyle çıkarılan 6112 sayılı Kanun'da görev ve yetkileri gösterilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, tüm medya hizmet sağlayıcılarına eşit mesafede yaklaşarak düzenleme ve denetleme faaliyetlerini yürütmektedir" denidi.

Açıklamada, RTÜK'ün bugün yapılan son toplantısında Üst Kurul uzmanlarınca hazırlanan raporların değerlendirildiği ve yasa ihlali yapan yayıncılara yaptırımlar uygulandığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

Üst Kurul, yayın ilkelerini ihlal eden yayıncılara ayrım yapmaksızın adil bir yaklaşım sergilemekte, ilgili mevzuat çerçevesinde görevini yapmaktadır. Kimi çevrelerin kasıtlı ve haksız bir şekilde ortaya attığı bazı kuruluşlara orantısız ceza özlemiyle ayrımcılık yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. RTÜK, yayıncı kuruluşa ve programa göre değil, ihlalin ağırlığına ve içeriğine göre yasanın belirlediği müeyyideleri uygulamaktadır.

Ne olmuştu?

RTÜK, Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası vermişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Halk TV ekranı, 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi'ye bağlayan gece yarısı saat 00.00’da kararacak ve 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da yeniden yayında olacak.
Kanaldan yapılan açıklamada, aynı maddeden bir kez daha ceza verdiği takdirde Halk TV'nin tümden kapatılacağı ifade edilmişti.

Halk TV açıklamasında cezaya neden olan konu da şöyle anlatıldı:

Gelelim meselenin özüne: RTÜK 5 günlük karartma cezasını Ayşenur Arslan'ın 16 Haziran 2020 tarihli Medya Mahallesi programındaki bazı ifadelerine dayandırdı. Ayşenur Arslan o programda iktidarın dış politika tercihlerini eleştirmiş, bağlamından kopartılmış seçilmiş bazı cümleler suç unsuru olarak değerlendirilmiş, “Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını rencide etmek ve onları hafife almakla” itham edilmiştir. Ceza da, daha önce de kullandığımız ifadeyle Halk TV açısından ancak mizahın konusu olabilecek bir maddeden verilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU